Łódź ul. Drewnowska 102 (w pobliżu Manufaktury)
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9:00–16:00

napisz

biuro@sun-tech.pl

zadzwoń

+48 (42) 654 81 35

Na co zwrócić uwagę przy wyborze markizy?

Markizy Tarasowe

Markiza „bez kasety” czy markiza „w kasecie”?

 

Jeżeli w najbliższej przyszłości planujemy zakup markizy tarasowej, dobrze poznać podstawowe jej cechy, aby dokonać jak najlepszego wyboru.

Markiza „bez kasety” – jak sama nazwa wskazuje, jest to markiza, która nie posiada kasety. Oznacza to, że po złożeniu takiej markizy, tkanina jest nawinięta na rurę nawojową i nie jest osłonięta przed różnymi opadami atmosferycznymi jak deszcz lub śnieg, czy unoszący się w powietrzu kurz. Ten typ markizy dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie architektura budynku pozwala schować markizę i zabezpieczyć tkaninę przed przemakaniem, może to być różnego rodzaju daszek, okap czy też balkon. Decydując się na ten typ markizy musimy mieć na uwadze, że tkanina ulegnie zabrudzeniu najszybciej, natomiast cena jest jej niewątpliwym plusem.

Markiza „w półkasecie” – jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy typem markizy „bez kasety” a „w kasecie”. Ten model markiz posiada kasetę, która chroni jedynie tkaninę. Ramiona markizy są złożone i pozostają widoczne od spodu markizy. Markizy w półkasecie są idealnym rozwiązaniem, kiedy markizę montujemy do ściany. Daje to nam bezpieczeństwo ochrony tkaniny przed deszczem czy śniegiem i gwarancję długiego utrzymania tkaniny w czystości.

Markiza „w kasecie” – jest to najbardziej korzystne rozwiązanie pod kątem funkcjonalnym i estetycznym. W kasecie schowana jest zarówno tkanina jak i ramiona. Markiza po zamknięciu wygląda bardzo kompaktowo. Dodatkowo ciekawe kształty kaset mogą uatrakcyjnić wygląd fasady budynku. Zdecydowanie dla osób, które cenią sobie wysoki poziom estetyki i aspekty wizualne.

Markiza otwierana korbą czy pilotem?

Markizę możemy otwierać i zamykać manualnie przy pomocy korby bądź elektrycznie przy pomocy pilota, smartfona czy przełącznika ściennego.
Wybór sposobu obsługi jest wyłącznie kwestią zasobności naszego portfela i zależy od naszych preferencji.

Manualna obsługa markizy przy pomocy korby jest lekka, jednakże wymaga od nas cierpliwości i poświęcenia kilku minut dziennie, aby otworzyć a później zamknąć markizę. Przy wyborze manualnego sposobu sterowania musimy pamiętać, iż nie możemy pozostawiać otwartej markizy podczas naszej nieobecności w domu, gdyż nagła zmiana pogody i porywisty wiatr mogą uszkodzić naszą markizę.

Elektryczna obsługa markizy jest przyjemna i nie wymaga od nas specjalnego wysiłku. Wystarczy dotknięcie przycisku na pilocie i silnik elektryczny robi wszystko za nas. Wyposażenie markizy w napęd elektryczny daje nam również możliwość zakupu dodatkowego wyposażenia jak czujnik wiatru, promiennik ciepła czy oświetlenie. Przy wyborze napędu elektrycznego dobrze jest zapytać sprzedawcę, czy napęd posiada funkcję awaryjnego zamykania markizy za pomocą korby. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy jest przerwa w dostawie energii elektrycznej, zerwał się silny wiatr i należy szybko zwinąć poszycie markizy. Być może takie sytuacje będą miały miejsce sporadycznie, jednakże uchroni to naszą markizę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Nowoczesne technologie dają nam również możliwość sterownia markizą zdalnie za pomocą smartfona, tabletu czy komputera. Nie tylko możemy otworzyć i zamknąć naszą markizę z dowolnego miejsca, ale również mamy podgląd w jakiej aktualnie jest pozycji.

Poszycie markiz tarasowych

Kolejną niezmiernie ważną kwestią jest wybór dobrej jakości tkaniny. Poszycia markizowe produkowane z przez światowych liderów w produkcji tkanin technicznych gwarantują nam wieloletnie korzystanie z markizy bez konieczności wymiany poszycia. Do grona takich producentów możemy zdecydowanie zaliczyć francuską firmę Dickson, która oferuje poszycia markizowe wykonane z włókna akrylowego barwionego w masie. Ta specjalna technika barwienia zapewnia długotrwałą odporność na uszkodzenia spowodowane działaniami atmosferycznymi, w tym deszczem i promieniami UV. Nawet pod wpływem silnego światła słonecznego kolory pozostają intensywne przez bardzo długi czas.

Nowoczesny proces Nanotechnologii użyty w impregnacji tkanin sprawia, że są one w pełni wodoodporne, wytrzymują obciążenie do 350 mm słupa wody, dzięki czemu możemy korzystać z markizy nawet podczas deszczu.

Obecnie duże znaczenie ma również kwestia ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, wysokiej jakości tkaniny blokują od 90% do 100% promieni UV, co sprawia, że możemy spokojnie przebywać pod markizą bez dodatkowej ochrony przed słońcem. Dodatkową zaletą tkanin marki DICKSON jest odczuwalna redukcja ciepła i oślepiającego światła, nawet do 95%, chroniąc tym samym wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Tkaniny marki Dickson nie zawierają również żadnych toksycznych barwników i pestycydów, możemy pewność, iż nie narażamy naszego zdrowia na działanie szkodliwych substancji. Jeżeli chcemy korzystać z naszej markizy przez wiele lat, mieć pewność, że tkanina nie zmieni koloru, nie podrze się i skutecznie ochroni nas przed promieniowaniem UV zainwestujmy w markowe tkaniny a z pewnością to zaprocentuje w przyszłości.

Przy wyborze koloru tkaniny należy pamiętać, iż ciemniejsze tkaniny markizowe zapewniają lepszą ochronę przed ciepłem, światłem i promieniami UV. Natomiast jaśniejsze kolory są mniej skuteczne dla kontroli ciepła i promieniowania UV, ale przepuszczają więcej światła.