Łódź ul. Drewnowska 102 (w pobliżu Manufaktury)
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 9:00–16:00

napisz

biuro@sun-tech.pl

zadzwoń

+48 (42) 654 81 35

Markiza tarasowa – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Markizy Tarasowe

 

Przed zakupem konkretnego modelu markizy powinniśmy się zastanowić nad pewnymi aspektami, tak abyśmy w finale byli zadowoleni ze swojego wyboru.

Ustalenie właściwej wielkość markizy tarasowej

Pierwszym z nich jest ustalenie właściwej wielkość markizy a co za tym idzie określenie powierzchni tarasu, którą chcemy osłonić od słońca. Tutaj mamy dwa parametry, które charakteryzują markizy: szerokość (najczęściej jest to wymiar wzdłuż ściany) oraz wysięg (odległość na jaką markiza otwiera się do przodu).
Dobierając odpowiedni wymiar markizy musimy pamiętać, iż będzie ona zawsze zamontowana pod pewnym kątem i jej wysięg nie oznacza głębokości naszego tarasu. Jeżeli zależy nam na zacienieniu jak największej powierzchni tarasu wysięg naszej markizy musi być większy niż jego głębokość. Im szersza markiza, tym lepiej ochroni przed bocznym promieniowaniem słonecznym.

Kliknij, aby powiększyć grafikę

I tak dla tarasu o szerokość 500 cm i głębokości 400 cm, jeżeli zamontujemy markizę o wymiarach 500 cm (szerokości) i 400 cm(wysięgu), pod zalecanym minimalnym kątem 15°, końcowa belka markizy po jej rozłożeniu będzie w odległości 385 cm mierząc od ściany budynku. Jeżeli dodatkowo uwzględnimy kąt padania promieni słonecznych może okazać się, że powierzchnia zacieniona jest dużo mniejsza niż oczekiwaliśmy.

Czy kierunki świata mają znaczenie?

Ekspozycja naszego tarasu na konkretną stronę świata jest kolejną bardzo ważną sprawą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem markizy. Wszystkie tarasy usytuowane na południe będą wyjątkowo intensywnie narażone na silne promienie słoneczne. Latem słońce znajduje się tam najwyżej, a zimą najniżej. Na wschodzie i zachodzie z kolei słońce o poranku i wieczorem najbardziej będzie odczuwalne.

Dla tych tarasów skierowanych na południe, południowy-zachód oraz zachód najlepiej sprawdzą się markizy wyposażone w rozwijaną falbanę umiejscowioną w belce przedniej (zwaną również markizą pionową, Vario Volant czy Schattenplus) która ochroni nas przed zachodzącym słońcem.

Podobną funkcję spełnią markizy boczne, montowane jednej strony do ściany budynku, z drugiej zaczepiane na słupku. Z pewnością dadzą wytchnienie od niskich promieni zachodzącego słońca.